پاورپوینت نقش ارتباط صنعت و دانشگاه در جهانی شدن

پاورپوینت نقش ارتباط صنعت و دانشگاه در جهانی شدن

پاورپوینت نقش ارتباط صنعت و دانشگاه در جهانی شدن

فرمت فایل: پاورپوینت قابل ویرایش     تعداد اسلاید: 20

 

قسمتی از پاورپوینت :

 

 

امروزه هيچ کشوری در ارتباط ميان صنعت و دانشگاه ترديدی به خود راه نمی دهد. ارتباط بدين معنی که دانشگاه در راستای نيازهای صنعت،توليد دانش کند و صنعت باور داشته باشد که بايد مسائل و معضلات خويش را از طريق اين نهاد مقدس حل نمايد. هدف اصلي اين مقاله بررسی نقش تعامل صنعت و دانشگاه در جهانی شدن است. در اين مقاله ابتدا به تاريخچه ارتباط صنعت و دانشگاه در عصر جهانی شدن پرداخته، پس از آن نسبت و ارتباط صنعت و دانشگاه را با تاكيد بر آراء صاحبنظراني چون  گيدنز،كاستلز و دانيل بل بيان و در پايان  نيز موانع ارتباط صنعت و دانشگاه توضيح    مي دهد.

 

پيشينه ارتباط دانشگاه و صنعت در ايران و جهان

نگاهي به پيشينه ارتباط دانشگاه و صنعت در ايران نشان مي دهد كه تا قبل از تاسيس دفتر مركزي ارتباط با صنعت در وزارت فرهنگ وآموزش عالي كه بر اساس مصوبه دوم اسفند 1362 هيات دولت مبني بر طرح زمينه هاي ارتباطي دانشگاه و صنعت صورت گرفت ، هيچ گونه ارتباط سازمان يافته اي بين دانشگاه و صنعت وجود نداشته است.درحقيقت دانشگاه ها از نظر صنايع فقط تامين كننده كادر فني بوده اند.

 

 

درسال 1365 شورايي نيز تحت عنوان شوراي هماهنگي دفاتر ارتباط دانشگاه با صنعت در همين دفتر تشكيل شد. پس از آن دفتر مركزي ارتباط با صنعت به سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي ايران انتقال يافت و درحال حاضر در اين سازمان به فعاليت خود ادامه مي دهد.از جمله اقدامات ديگر دولت در زمينه ارتباط دانشگاه با صنعت ايجاد شوراي عالي اين ارتباط بود كه فعاليت هاي اوليه تشكيل آن در وزارت صنايع سنگين صورت گرفت.

بررسي هاي به عمل آمده نشان مي دهد كه در جهان توسعه يافته ، ارتباط و همكاري بين دانشگاه و صنعت به طور سنتي پشتوانه محكمي داشته است،در اين كشورها دانشگاه ها پيشگام توسعه صنعتي بوده اند.در حالي كه در جهان در حال توسعه اين ارتباط ضعيف است و علت آن هم اين است كه صنعت در اين كشورها درون زا نبوده و انتقال فنّاوري بدون انتقال دانش فني به صورت كليد در دست يا به صورت مونتاژ شكل گرفته است. چنين صنعتي نيازچنداني به تحقيق و توسعه ندارد.  


دسته:

پاورپوینت نقش ارتباط صنعت و دانشگاه در جهانی شدن

خرید آنلاین